بسته مرورگر تور


نرم‌افزار تور برای محافظت از ارتباطات اينترنتی شما است و روش کار آن به اين شکل است که ارتباطات شما را در شبکه ای از رايانه های بازپخش کننده که توسط داوطلبان مختلف در سراسر جهان اداره می شوند، انعکاس می‌دهد. به اين ترتيب از اينکه کسی بتواند ببيند که شما از چه سايت‌هایی بازديد کرده‌ايد جلوگيری می‌شود، از اينکه سايت‌هایی که به آنها می رويد بتوانند مکان فيزيکی شما را تشخيص دهند جلوگيری می‌‌شود، و به شما امکان دسترسی به سايت‌های مسدود شده داده می‌شود.

بسته مرورگر تور به شما امکان می دهد که بدون نياز به نصب هر گونه نرم‌افزار، از تور بر روی سيستم عامل ويندوز، Mac OS X و يا لينوکس استفاده کنيد. اين بسته می‌تواند از روی يک فلش درايو USB اجرا شود، همراه با يک مرورگر اينترنتی از پيش تنظيم شده می‌آيد، و خودکفا است. چنانچه ترجيح می‌دهيد با مرورگر موجود خود از تور استفاده کنيد، تور را به طور دائمی نصب کنيد.

ویدیوی زیر نحوه پيدا کردن و استفاده از بسته مرورگر تور را آموزش می‌دهد. اگر اين ويديو را در زير مشاهده نمی‌کنيد، آن را از این‌جا دانلود کنید.

دانلود بسته مرورگر تور

برای شروع به استفاده از بسته مرورگر تور، فايل مربوط زبان مورد پسند خود را از فهرست زير دانلود کنيد. اين فايل می‌تواند در هر مکانی که خواستيد ذخيره شود، مانند دسکتاپ (Desktop) و يا يک فلش درايو USB.

بسته مرورگر تور برای ويندوز با فايرفاکس (نسخه 3.6.6، 26 مگابايت)

توجه داشته باشيد که نسخه فايرفاکس که در بسته‌های ما قرار دارد، در مقايسه با نسخه اصلی فايرفاکس مقداری تغيير داده شده است. ما هم اکنون در حال همکاری با سازمان موزيلا (سازنده فايرفاکس) هستيم تا ببينيم آيا نيازی به تغيير نام برای تأکيد اين موضوع وجود دارد يا خير.

راهنمای ویندوز

بازگشایی بسته

فايل مورد نظر را از بالا دانلود کنيد، آن را جایی ذخيره کنيد و سپس روی آن دو بار کليک کنيد. با فرض اينکه برای باز کردن فايل از نرم‌افزار 7-zip استفاده می‌کنيد، مطابق با تصوير زير روی دکمه «...» کليک کنيد (اين مرحله با شماره 1 در تصوير زير نشان داده شده است). حال مکان مورد نظر خود را برای ذخيره نسخه باز شده بسته انتخاب کنيد و دکمه OK را فشار دهيد (مرحله 2). حداقل 50 مگابايت فضای خالی بايد در مکان انتخابی شما آزاد باشد. اگر می‌خواهيد بسته را روی رايانه خود نگه داريد، ذخيره ‌سازی روی دسکتاپ (Desktop) گزينه مناسبی است. امّا اگر می‌خواهيد آن را به رايانه ديگری منتقل نماييد يا جای پای کمتری از خود روی رايانه‌ای بگذاريد، بسته را روی يک فلش درايو ذخيره‌ کنيد.

برای آغاز بازگشايی بسته روی Extract کليک کنيد (مرحله 3).

Screenshot of extraction
process

استفاده

هنگامی که بازگشايی بسته تکميل شد، پوشه Tor Browser موجود در مکان ذخيره سازی را باز کنيد.

دو بار روی نشان Start Tor Browser کليک کنيد (مرحله 4 نشان داده شده در عکس زير). در برخی سيستم‌ها ممکن است اين نشان به صورت Start Tor Browser.exe ديده شود.

صفحه Vidalia اندکی بعد باز خواهد شد.

Screenshot of bundle startup

پس از آنکه تور آماده استفاده شد، فايرفاکس به طور خودکار باز خواهد شد. تنها صفحاتی از طريق تور فرستاده می‌شوند که از به وسيله مرورگر فايرفاکسی که همراه بسته می‌آيد مورد بازديد قرار گيرند. مرورگرهای ديگری که روی رايانه نصب باشند، تغييری نمی‌کنند. قبل از اينکه به استفاده از فايرفاکس شروع کنيد، مطمئن شويد که عبارت Tor Enabled را در گوشه سمت راست پايين مرورگر می‌بينيد (مرحله 5 نشان داده شده در شکل زير). برای کاهش خطر اشتباه، هنگام استفاده از بسته مرورگر تور از باز کردن نسخهه‌ای از فايرفاکس که در اين بسته نيامده خودداری کنيد، و قبل از شروع کار با اين بسته تمام صفحات باز فايرفاکس را ببنديد.

چنانچه بسته پيام‌رسان و مرورگر تور را نصب کرده باشيد، نرم‌افزار پيام‌رسان پيدگين (Pidgin) نيز به طور خودکار باز خواهد شد.

هر گاه کارتان با مرورگر تمام شد، با کليک کردن روی علامت Close button (×) تمام صفحات باز فايرفاکس را ببنديد (مرحله 6). برای محافظت از حريم شخصی شما، فهرست صفحات مورد بازديدتان و هر گونه کلوچک (Cookie) که ممکن است در طول مرورگری تان روی رايانه شما نصب شده باشد، پاک خواهند شد.

Screenshot of Firefox

هنگام بستن مرورگر، اگر فقط از بسته مرورگر تور استفاده می‌کنيد، Vidalia و تور به طور خودکار بسته خواهند شد. اگر از بسته پيام‌رسان و مرورگر استفاده می‌کنيد، بايد پيدگين را خودتان ببنديد. برای بستن پيدگين روی نشان آن مطابق با شکل زير کليک راست کنيد و گزينه Quit را انتخاب کنيد (مرحله 7 و 8).

Screenshot of Pidgin

هر گاه خواستيد دوباره از بسته مرورگر تور يا بسته پيام‌رسان و مرورگر تور استفاده کنيد، مراحل ذکر شده در بخش «استفاده» را تکرار کنيد.

به ياد داشته باشيد که تور مبدأ ترافيک اينترنتی توليد شده توسط شما را بی‌نام و نشان می‌کند، و همه چيز داخل شبکه تور را رمزنگاری می‌کند، امّا نمی‌تواند ترافيک ميان شبکه تور و مقصد نهایی آن را رمزنگاری کند . اگر اطلاعات حساسی را مبادله می‌کنيد، همان دقت نظر و احتياطی را به خرج دهيد که هنگام استفاده از اينترنت معمولی با تمام خطرهايش به خرج می‌دهيد، به عنوان مثال از https به جای http و ديگر روش‌های رمزنگاری پايانه به پايانه (end-to-end) و تصديق هويت (Authentication) استفاده نماييد.